Czy domki mobilne wymagają pozwolenia na budowę?

Domy mobilne oferują szereg zalet. Mogą być łatwo transportowane, są bardzo ergonomiczne, a przy tym można je postawić niemal wszędzie. Jak jednak stawianie domków mobilnych wygląda od strony prawnej? Dowiedz się już teraz!

Domki mobilne jako obiekt budowlany

Zgodnie z prawem polskim, jeśli domek mobilny lub przyczepa kempingowa nie spełniają w danej chwili funkcji transportowo komunikacyjnej, uznawane są za obiekt budowlany. Oznacza to, że musisz zgłosić postawienie konstrukcji do odpowiedniego urzędu lub uzyskać zgodę na budowę, jeśli planujesz postawić domek całoroczny. Co więcej, można je postawić wyłącznie na działkach budowlanych lub rekreacyjnych.

Domki mobilne do 35m2

W przypadku takich konstrukcji, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Musisz jednak zgłosić zamiar postawienia domku na swojej działce. Jak to zrobić?

  • Wypełnij zgłoszenie pobrane ze strony odpowiedniego urzędu (starostwo powiatowe lub urząd miasta).
  • Wypełnij mapę do celów opiniodawczych z planowanym położeniem budynku.
  • Udaj się z dowodem osobistym, aktem własności działki, wypełnionym zgłoszeniem oraz mapą do wydziału architektury odpowiedniego urzędu.
  • Po akceptacji dokumentów, poproś o kopię zgłoszenia.

Jeżeli w ciągu 21 dni od dni doręczenia zgłoszenia urząd nie wniesie sprzeciwu, możesz posadowić domek mobilny na działce. Pamiętaj przy tym, że na działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych może znajdować się tylko jeden taki obiekt. Nie może on także znajdować się bliżej niż 4 metry od sąsiedniej działki.

Domki mobilne powyżej 35m2

Konstrukcje o takich wymiarach muszą uzyskać pozwolenie na budowę – nawet jeśli w praktyce nic samemu nie budujesz. Należy wykonać projekt budowlany i uzyskać pozwolenie na jego postawienie na danej działce. Dopiero po jego uzyskaniu, możesz legalnie postawić całoroczny domek na wybranej działce.

Sytuacja wygląda podobnie, jeśli na każdy domek mobilny przypada mniej niż 500 metrów kwadratowych działki. Wówczas również konieczne jest pozyskanie pozwolenia na budowę.

W przypadku wątpliwości zapytaj odpowiedni urząd o kwestie formalne. Dzięki temu dowiesz się, jaki domek możesz postawić i jakie formalności muszą zostać spełnione.

Domek mobilny jako obiekt niezwiązany z gruntem

Istnieje możliwość postawienia domku mobilnego jako obiektu tymczasowego. Nie musisz wówczas spełniać wyżej wymienionych formalności, ale konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • Zgłoszenie postawienia konstrukcji na działce w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.
  • Przeniesienie domku po upływie maksymalnie 180 dni.
  • Ponowne zgłoszenie postawienia konstrukcji po jej przeniesieniu.

Rozwiązanie to w praktyce jest niewygodne, jeśli zależy Ci na domku całorocznym w jednej okolicy. Nie wystarczy bowiem przenieść domku o parę metrów – nowa lokalizacja musi być wyodrębnioną prawnie działką. Zdarza się także, że urząd nie wyda zgody na ponowne postawienie konstrukcji w danym miejscu.

Jeśli jednak często podróżujesz i planujesz zabierać swój domek mobilny, jest to dobre rozwiązanie. Możesz wówczas postawić konstrukcję nie tylko na działce budowlanej i rekreacyjnej, ale także rolnej.

Domki mobilne a prawo budowlane – podsumowanie

Możesz postawić swój domek jako budynek całoroczny na działce budowlanej lub rekreacyjnej. Konstrukcje do 35m2 wymagają jedynie zgłoszenia, te zaś powyżej – uzyskania pozwolenia na budowę. Alternatywą może być traktowanie domku jako obiektu tymczasowego. Wówczas jednak konieczne będzie przenoszenie go przynajmniej 2 razy w roku na nową działkę.

O FIRMIE

Aurora is a company that was created out of passion for travel, love for nature and the need to create not only beautiful, but also functional interiors.

 

How to place an order?


Privacy policy

DANE KONTAKTOWE

 Rokiciny Podhalańskie 190 A, 34-721 Raba Wyżna

+48 18 300 00 82

 biuro@auroracompany.pl

© Copyright Aurora Company 2023